Categories
Uncategorized

Arrihet armëpushimi i parë mes Rusisë dhe Ukrainës

Ukraina e Rusia pajtohen për armëpushim gjatë evakuimit të civilëve. Ukraina thotë se ka arritur ‘mirëkuptim të përbashkët’ me Rusinë për evakuimin e civilëve.

Pas bisedimeve të paqes midis zyrtarëve rusë dhe ukrainas të enjten, të cilat zgjatën për rreth 4 orë, të dy palët kanë rënë dakord të ofrojnë korridore humanitare për evakuimin e civilëve.

Një zyrtar ukrainas ka thënë se marrëveshja përfshinte një armëpushim të mundshëm të përkohshëm gjatë evakuimeve, raporton Sky News.

Pala ukrainase ka thënë se nuk mori rezultatet që donte – pasi kishte hyrë në bisedime duke shpresuar për një armëpushim të plotë dhe tërheqje ruse – por kjo sipas saj mund të sinjalizojë një hap pozitiv.

Zyrtarët kanë rënë dakord të mbajnë një rund të tretë bisedimesh së shpejti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *