Categories
Uncategorized

Bota në rrezik nga çmenduria e diktatorit, Putin kërcënon SHBA me bishën e llahtarshme bërthamore me rreze 18 mijë kilometra

Në ditën kur presidenti rus, Vladimir Putin, përsërit se nuk do të kthehet prapa në vendimet e tij, kërcënimi i luftës bërthamore uamplifikua nga një prej besnikëve të tij, kreu i agjencisë ruse të hapësirës Roscosmos,DmitryRogozin. Pikërisht në ditën që Putin kërcënon sërish për një luftë bërthamore, Rogozin prezanton bishën e re bërthamore e cila është një raketë interkontinentale me rreze 18 mijë kilometra. Është e qartë që, Putin kërcënon Amerikën duke folur me gjuhën e vartësit të tij se, raketat e tyre mund të arrijnë deri në Uashington.

Sipas rusëve, Sarmat ICBM do të sigurojë sigurinë e Rusisë për dekadat e ardhshme dhe këtë vit do t’i bashkohet forcave strategjike bërthamore të Rusisë.

Duke folur kreu i agjencisë ruse të hapësirës Roscosmos, Dmitry Rogozin, gjatë një talk shoë në Moskë. Lajmin me foton relative e bën të ditur agjencia ruse e hapësirës në profilin e saj në Tëitter. Bëhet fjalë për një raketë të pakapshme që ka një rreze veprimi deri në 18 mijë kilometra.

Sipas një vlerësimi, arsenali bërthamor i Moskës mund të mbështetet në rreth 4,477 koka bërthamore, përveç 1,500 të tjerëve, të cilat megjithatë tashmë janë çmontuar ose në proces të çmontimit. Të dhënat, të përditësuara më 23 shkurt, u publikuan nga Federata e Shkencëtarëve Amerikanë , një organizatë kërkimore jofitimprurëse e themeluar në vitin 1945 dhe e përbërë nga shkencëtarë dhe analistë. Ky është një vlerësim, sepse është shumë e vështirë të vendosësh me siguri një inventar të armëve bërthamore në pronësi të shteteve të ndryshme të botës. Nga 4,477 koka bërthamore të disponueshme për Rusinë, 2,889 janë të ruajtura dhe për këtë arsye nuk mund të përdoren menjëherë, ndërsa 1,558 janë montuar tashmë në transportues të ndryshëm.

Sipas Buletinit të Shkencëtarëve Atomik të botuar nga Hans M. Kristensen dhe Matt Korda më 25 shkurt, 812 koka bërthamore janë instaluar në raketat balistike ndërkontinentale (ICBM), 576 në nëndetëse raketore dhe rreth 200 në bombardues. Rreth 977 koka të tjera bërthamore janë në magazinë, së bashku me 1912 koka të tjera të konsideruara “jo strategjike”. “Përveç eskortës ushtarake për forcat operacionale – shkruajnë dy studiuesit – presin të çmontohen një numër i madh, rreth 1,500, kokash të papërdorura, por ende operacionale, për një total prej rreth 5,977 koka bërthamore”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *