Categories
Uncategorized

Publikohet raporti SEKRET, zbulohet çfarë i ka kërkuar Kina Putinit për pushtimin e Ukrainës

Zyrtarë të Inteligjencës amerikane kanë njoftuar se Kina i ka kërkuar Rusisë të shtyjë sulmin e saj ndaj Ukrainës deri në përfundimin e Lojërave Olimpike Dimërore “Pekin 2022”.

Një raport i inteligjencës perëndimore tregoi se zyrtarët kinezë në fillim të shkurtit kërkuan që zyrtarët e lartë rusë të prisnin derisa të përfundonin Lojërat Olimpike të Pekinit përpara se të fillonin një pushtim në Ukrainë, thanë zyrtarët amerikanë të mërkurën.

Zyrtarët amerikanë e shohin gjerësisht raportin si të besueshëm, por të dhënat e tij janë të hapura për interpretim, sipas një burimi të njohur me inteligjencën. Edhe pse kërkesa u bë rreth kohës që presidenti rus Vladimir Putin vizitoi Pekinin për ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike — ku u takua me presidentin kinez Xi Jinping — nuk është e qartë nga raporti nëse Putin e adresoi këtë çështje drejtpërdrejt me Xi, tha burimi.

New York Times raportoi fillimisht ekzistencën e raportit. Zyrtarët e inteligjencës perëndimore po vëzhgonin me kujdes grumbullimin e Putinit në kufirin me Ukrainën në atë kohë dhe kishin parashikuar që Putini mund të vononte çdo veprim ushtarak deri pas Lojërave Olimpike për të shmangur zemërimin e Kinës.

Pas takimit të Putinit dhe Xi në periferi të lojërave, Moska dhe Pekini lëshuan një deklaratë të përbashkët duke deklaruar se partneriteti i tyre “nuk kishte kufij” dhe duke dënuar zgjerimin e NATO-s – një shtyllë kryesore e justifikimit të Putinit për sulmin ndaj Ukrainës. Kjo deklaratë ka ngritur shqetësimet perëndimore për një aleancë në rritje midis Kinës dhe Rusisë.

Liu Pengyu, një zëdhënës i ambasadës kineze në Uashington, tha: “Pretendimet e përmendura në raportet përkatëse janë spekulime pa asnjë bazë dhe kanë për qëllim të fajësojnë dhe njollosin Kinën”.

Kina kritikoi sanksionet e vendosura ndaj Rusisë nga SHBA-ja dhe vendet evropiane dhe zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Vang Venbin tha se Rusia dhe Ukraina “duhet të kërkojnë një zgjidhje politike që përfshin shqetësime legjitime të sigurisë nga të dyja palët”.

Kina u përmbajt nga përdorimi i fjalëve “pushtim”, “sulm” në lidhje me luftën në Ukrainë dhe u bë një nga 35 vendet që abstenuan në votimin në të cilin Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi dje një rezolutë që dënonte sulmet ushtarake të Rusisë ndaj Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *