Categories
Uncategorized

Raketa ruse sulmon shtëpinë shtetërore të Presidentit të Ukrainës, reagon Zelensky

Mediat në Ukrainë kanë publikuar disa foto nga sulmet ruse, ku pretendohet se është goditur edhe shtëpia shtetërore e Presidentit Zelensky.

Sipas zëdhënësit të tij, një fragment i dyshuar rakete ka rënë në shtëpinë e presidentit Zelensky (shtëpia e dytë) në Kiev.

Sergii Nykyforov postoi dy fotografi që supozohet se tregojnë copat e raketës në oborrin e shtëpisë në Koncha-Zaspa, në jug të Kievit.

Zëdhënësi tha se presidenti ka reaguar duke thënë: “Ka humbur”.

Autoritetet ukrainase kanë bërë të ditur se 47 persona janë vrarë pas një sulmi ajror rus në qytetin verior të Ukrainës, Çernihiv.

“Më 3 mars, 47 persona (38 burra dhe 9 gra) u vranë nga një sulm ajror rus në një zonë të banuar në Çernihiv”, thanë autoritetet lokale në Facebook.

Që kur nisi sulmin ndaj Ukrainës më shumë se një javë më parë, Rusia ka thënë se nuk synon zonat civile megjithëse ka pasur shumë raportime për viktima në mesin e civilëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *