Categories
Uncategorized

Bombardimet ruse në Ukrainë, Zelensky bën lëvizjen e rëndësishme, zbardhet çfarë do të ndodhë sot mes tij dhe përfaqësuesve të Senatit të SHBA-së

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky do të zhvillojë një takim online me përfaqësues të Senatit të Shteteve të Bashkuara ditën e sotme.

Sipas Ukrinform, këtë e ka raportuar CNN duke iu referuar burimeve të veta.

“Senatorët demokratë dhe republikanë amerikanë morën një ftesë për të marrë pjesë në një takim të Zoom me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky të shtunën”, thuhet në raport.

Vihet re se Ambasada e Ukrainës në Uashington ka bërë ftesën për takimin, i cili është planifikuar për të shtunën në orën 09:30 (16:30 me orën Kiev).

Siç është raportuar, më 24 shkurt, presidenti rus Vladimir Putin i shpalli luftë Ukrainës dhe nisi një pushtim në shkallë të gjerë. Trupat ruse kanë garantuar dhe shkatërruar infrastrukturën kryesore. Raketat godasin ndërtesat e banimit.

Në Ukrainë u vendos ligji ushtarak dhe u shpall mobilizimi i përgjithshëm.

Ukraina ngriti zyrtarisht një padi kundër Federatës Ruse në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë të OKB-së në Hagë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *