Categories
Uncategorized

Putin fut në listë për të ekzekutuar patriarkun e Kostandinopojës, ndau kishën ukrainase nga kisha ruse

Ka lajme dramatike që vijnë nga Stambolli, ku patriarku i Kostandinopojës, Bartolomeu, ka denoncuar publikisht se është personalisht në listën ruse të personazheve që duhen vrarë. Ortodoksët rusë synojnë autoritetin më të lartë të ortodoksisë botërore ta varrosin dhe ta zëvendësojnë me një më fleksibël. Ajo që po zhvillohet në Evropën Lindore është një luftë fetare. Jo se dashuria për Ungjillin dhe Nazareasin ka të bëjë shumë me të, por sigurisht në zgjedhjet strategjike të Putinit dhe armiqve të tij ukrainas, pesha e fesë është e madhe për atë që përfaqëson në historinë e brendshme të popujve sllavë dhe reflektohet në të tashmen e Rusisë dhe Ukrainës. Gjeopolitika dhe analistët televizivë e kanë lënë pas dore këtë aspekt në interpretimin e evolucionit të ngjarjeve. Ne nuk jemi në gjendje të identifikohemi me “nxehtësinë” e mendjeve, të cilët nuk janë gjithmonë llogaritës si ata të kontabilistëve.

Bartolomeu: Putin do më vrasë

Ditën e mërkurë mbrëma, në qytetin buzë Bosforit, ku ai mban karrigen, Bartolomeu, patriarku ekumenik i Kostandinopojës, denoncoi para botës se Putin do ta vrasë. Bartolomeu, i cili është mik i Papa Françeskut, dhe është figura më autoritative mes patriarkëve të ndryshëm të kishave ortodokse, denoncoi në një intervistë për CNN turk: ??“Unë personalisht jam objektiv i Moskës”. Putin kërkon ta eliminojë patriarkun. “Bartolomeu, duke iu bindur nacionalistëve nazistë, e shkëputi Ukrainën jo vetëm politikisht, por edhe shpirtërisht nga Rusia”, deklaroi Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov në Le Figaro në tetor 2018. Lavrov, jo Kirill, patriarku. Gjithë kjo histeri ruse e ka zanafillën në faktin se, Sinodi i Shenjtë kishte vendosur kishën ukrainase si një kishë autoqefale, d.m.th. Ai e ka shkëputur Ukrainën jo vetëm politikisht, por shpirtërisht nga Rusia”, deklaroi ministri i Jashtëm Sergei Lavrov në Le Figaro në tetor 2018. Lavrov, jo Kirill, patriarku. Prandaj, vendimi i tij i vitit 2018 konsiderohet si një casus belli, një gjest i armikut. Kristian Rus’ lindi në shekullin e nëntë me konvertimin e Princit Igor të Kievit. Pra, Kievi është fillimi i Rusisë, askush nuk mund ta ndajë atë nga ai thelb. Këtë e deklaroi tashmë në vitin 2018 Kremlini, i cili denoncoi një grabitje të unitetit të Kishës 332 vjet pas zhvendosjes në Moskë, në atë kohë kryeqytet, të selisë së Patriarkanës, duke ia lënë titullin Mitropolitit peshkopit të Kievit. Kievi për rusët është Rusia dhe jo Ukraina. Me pak fjalë, ishte Bartolomeu ai që njohu pavarësinë e Kishës së Ukrainës dhe Mitropoliti Filaret u bë patriark, duke rrëmbyer Kievin nga juridiksioni kanonik i Moskës, së bashku me 5000 famulli, duke pretenduar gjithashtu 8000 të tjera me priftërinj dhe besimtarë që i qëndruan besnikë Moskës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *