Categories
Uncategorized

“Rusët po futen në një tjetër central bërthamor në Ukrainë”, SHBA del me paralajmërimin e fortë dhe lëshon thirrjen urgjente

Ambasadorja e SHBA-së në OKB, Linda Thomas-Greenfield paralajmëroi mbrëmjen e djeshme se trupat ruse po mbyllen në një tjetër central bërthamor ukrainas.

Pas paralajmërimit se bota e kishte “shmangur fatkeqësinë” të enjten mbrëma, kur forcat ruse qëlluan mbi centralin më të madh bërthamor të Ukrainës, Linda Thomas-Greenfield tha se pushtuesit ishin “20 milje dhe po mbylleshin në objektin e dytë më i madh bërthamor të Ukrainës”.

Ajo duket se i referohej stacionit të energjisë Yuzhoukrainsk, rreth 200 milje në jug të Kievit. “Ky rrezik vazhdon. Komuniteti ndërkombëtar duhet të jetë unanim për t’u kërkuar forcave ruse të ndalojnë sulmin e tyre të rrezikshëm”, tha Thomas-Greenfield, raporton BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *