Categories
Uncategorized

Rusët te dera, shteti europian merr masa urgjente: Gati pilotët e “bishave” amerikane

Finlanda dhe Suedia, kanë filluar të marrin masa për rritjen e sigurisë së tyre, pas kërcënimit të hapur të Rusisë ndaj tyre dhe gjithë Europës.

Finlanda ka dërguar për trajnim në SHBA pilotët e saj që drejtojnë avionët e avancuar F-35.

Kjo është njoftuar nga senatori Tom Cotton, ka njoftuar pas takimit që ka pasur me presidentin e Finlandës Sauli Niisto.

“Faleminderit president Niinisto për mikëpritjen dhe miqësinë tuaj për vendin tonë. E vlerësojmë udhëheqjen tuja me maturi dhe mençuri gjatë këtyre kohërave të vështira. Mezi presim që t’i mirëpresim pilotët finlandez të F-35 në Arkansas”, ka shkruar ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *