Categories
Uncategorized

Çfarë fshihet pas vendimit të rusëve për të pranuar armëpushimin? Britanikët zbulojnë PRAPASKENAT

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka bërë me dije se armëpushimi i propozuar nga Rusia në qytetin e rrethuar ukrainas të Mariupolit ishte ndoshta një përpjekje për t’i dhënë vetes një shans për të rivendosur forcat e saj për një ofensivë të ripërtërirë.

Në një përditësim të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes tha se ka të ngjarë të jetë projektuar për të “përballuar dënimin ndërkombëtar”.

Ukraina ka thënë se forcat ruse kanë vazhduar të bombardojnë korridoret e evakuimit që duhet të ishin hapur këtë mëngjes – por Rusia fajësoi “nacionalistët” ukrainas për pengimin e largimit të civilëve.

“Duke akuzuar Ukrainën për thyerjen e marrëveshjes, Rusia ka të ngjarë të kërkojë të zhvendosë përgjegjësinë për viktimat civile aktuale dhe të ardhshme në qytet,” tha Ministria e Mbrojtjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *