Categories
Uncategorized

Sulm pranë konsullatës greke në Mariupol, raportohet për 12 të vdekur

Një tjetër lajm tragjik raportohet nga Ukraina, ku ditën e sotme është sulmuar konsullata e Përgjithshme Greke në Mariupol, ku raportohet për 12 viktima.

Sulmi ndodhi para një stacioni policie.

Nga burime qeveritare greke mësohet se jashtë godinës ka ndodhur një shkëmbim zjarri.

“Stafi i konsullatës së bashku me konsullin janë transferuar në një strehë të sigurt“, thonë burimet.

Konsulli grek në Mariupol, Manolis Androulakis, mësohet se është në gjendje të mirë shëndetësore dhe ka kontaktuar autoritetet greke përmes telefonit satelitor.

Prej rreth një jave shërbimet e Konsullatës së Përgjithshme të Greqisë, janë transferuar në godinën ku strehohej Misioni Special i Mbikëqyrjes së OSBE-së në qytet, i cili u godit nga përleshjet në rrugë mesditën e së dielës.

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikos Dendias, ka kontaktuar me Sekretaren e Përgjithshme të OSBE-së Helga Maria Schmidt dhe është diskutuar për strehimin e shërbimeve dhe koordinimin për krijimin e korridoreve humanitare nga qytet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *