Categories
Uncategorized

Vladimir Putin është çmendur? Ekspertët analizojnë gjendjen e tij psiqike dhe arrijnë në këto konkluzione

Presidenti rus Vladimir Putin, është portretizuar prej kohësh si një shahist dinak në skenën botërore, duke renditur gjashtë hapa për të shfrytëzuar çdo mundësi, për të shkelur në mënyrë të gabuar armiqtë e tij perëndimorë, ndërsa në mënyrë të pamëshirshme godet çdo frymë në shtëpit e tyre.

Por vendimi i Putinit për të nisur një pushtim brutal ndaj Ukrainës, javën e kaluar ka bërë që disa zyrtarë dhe vëzhgues perëndimorë të vënë në dyshim gjendjen mendore të njeriut në krye të rezervave më të mëdha në botë të armëve bërthamore.

Teksa është e pamundur të dihet gjendja e vërtetë e mendjes së Putinit, ata që e kanë ndjekur nga afër sjelljen e liderit rus gjatë viteve janë habitur nga natyra e çuditshme dhe e errët e fjalimeve të tij të fundit, në të cilat ai i përshkroi liderët e Ukrainës si një “bandë të varur nga droga dhe neo-nazistët.”
“Ai sugjeron se ka diçka të keqe rreth tij në një mënyrë që ndoshta nuk ishte më parë,” tha Andrea Kendall-Taylor, një punonjës i vjetër në Qendrën për një Siguri të Re Amerikane, i cili më parë ka punuar si analist i lartë i Rusisë në CIA.

Putin ka qenë një lojtar gjithnjë e më përçarës në skenën botërore vitet e fundit, duke ndërhyrë në zgjedhjet e huaja, duke kapur Gadishullin e Krimesë dhe duke dërguar ekipe e tij vrasëse për kritikët e tij në Evropë. Analistët e konsideronin për një kohë të gjatë si oportunist, por llogaritës.

“Duke e studiuar atë për kaq gjatë, ai nuk ishte një rrezikues dhe një kumarxhi si ai. Nëse shikoni luftën e Gjeorgjisë (2008), (forcat ruse) mund ta kishin marrë Tbilisin. Ata nuk e bënë, ata lanë në pushtet ish-presidentin gjeorgjian Mikheil Saakashvili. Në vitin 2014, ata mund të kishin lëvizur përtej Donbass, por nuk e bënë , ky është padyshim një libër tjetër lojërash.” tha Angela Stent, një analiste e lartë në Institutin Brookings dhe eksperte për politikën e jashtme ruse.

Një javë që kur Putin i shpalli luftë Ukrainës, fushata ruse nuk po shkonte siç ishte planifikuar. Ushtria e saj është përballur me moralin e ulët, furnizimet e pamjaftueshme me ushqim dhe karburant dhe rezistencën e papritur të ashpër nga ukrainasit.

Ekonomia ruse, që kishte një prosperitet relativ që e ka dominuar Putinin në popullaritetin vendor, dhe është goditur nga sanksionet e pashembullta perëndimore ndaj bankës qendrore të Rusisë dhe institucioneve të mëdha financiare. Një sërë kompanish, nga dyqani suedez i mobiljeve Ikea tek gjigandi i energjisë BP, kanë njoftuar gjithashtu plane për t’u tërhequr nga vendi.
Javën e kaluar, pak pasi filloi lufta, senatori nga Florida, Marco Rubio, republikani më i lartë në Komitetin e Inteligjencës së Senatit, shkroi në Tëitter: “Do të doja të mund të ndaja më shumë, por tani për tani mund të them se është shumë e qartë për shumë njerëz që diçka nuk shkon me Putin. Ai ka qenë gjithmonë një vrasës, por problemi i tij tani është i ndryshëm dhe domethënës. Do të ishte gabim të supozohej se ky Putin do të reagonte në të njëjtën mënyrë që do të kishte 5 vjet më parë.”

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së nuk pranoi të komentonte në përgjigje të pyetjeve nëse Shtetet e Bashkuara kanë shqetësime për gjendjen mendore të liderit rus dhe implikimet e tij për botën. Në një intervistë me ABC të dielën, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, e kundërshtoi gjithashtu pyetjen, por vuri në dukje se Putini ka qenë “qartësisht mjaft i izoluar gjatë COVID”.
“Por unë do t’ju them, sigurisht që retorika, veprimet, justifikimi që ai po bën për veprimet e tij janë sigurisht thellësisht shqetësuese për ne,” shtoi Psaki.
Në të vërtetë, Putin shpesh u zhduk nga shikimi për periudha të gjata kohore gjatë pandemisë COVID-19 dhe të gjithë këshilltarëve që shpresonin ta shihnin personalisht iu kërkua të izoloheshin për dy javë përpara takimeve të tyre, sipas raporteve të mediave ruse. Edhe pas zhvillimit të vaksinave dhe trajtimeve efektive, ai vazhdoi të vizitonte krerët e shtetit dhe zyrtarët e tij të lartë në distancë, duke përfshirë uljen në skajet e kundërta të një tavoline 20 këmbë gjatë një vizite me presidentin francez Emmanuel Macron.

Sigurisht, miliona njerëz në mbarë botën kanë përjetuar izolim gjatë dy viteve të fundit për shkak të pandemisë COVID-19, dhe si rezultat ata nuk kanë nisur luftërat ndaj fqinjëve të tyre.
Megjithatë, Macron u godit nga fiksimi i Putinit me raportin dhe vuri në dukje se sjellja e liderit rus kishte vitet e fundit, raportoi Reuters, duke cituar burime në delegacionin francez.
Të tjerët e shohin ndikimin e fundit të Putinit jo si një lajthitje, por më shumë si një zmadhim i tendencave që janë vërejtur para kohësh te lideri rus. “Nuk është e saktë ta shohësh atë thjesht si një aktor racional instrumental. Ai ka ide të forta. Ai ka emocione të errëta dhe ai i ka shqiptuar ato për një kohë shumë të gjatë. Në këtë kuptim, trajektorja nuk është një surprizë totale. Por padyshim, kjo është diçka shumë më e madhe se çdo gjë që ai ka bërë më parë.” tha Brian Taylor, një profesor i politikave ruse në Universitetin e Sirakuzës dhe autor i Kodit të Putinit.

Putini ka shumë kohë që ushqen një presion për Ukrainën, i cili është i intensifikuar vetëm pasi vendi ka kërkuar të konsolidojë demokracinë e tij dhe të integrohet me Perëndimin pas revolucioneve në 2004 dhe 2014. “Ai e pa këtë jo vetëm si një të panatyrshme , por edhe një lloj tradhtie. që duhej të ishte projektuar nga aktorja e jashtme,” tha Taylor.

Rusia është gjithmonë më autoritar gjatë dy dekadave të sundimit të Putinit, një prirje që është përshpejtuar me shpejtësi gjatë 18 muajve të fundit pas një sulm intensiv ndaj mediave të pavarura, politikanëve opozitarë dhe sunduar shoqërinë civile, duke “shtrydhur” çdo kundërshtar të mundshëm. Studiuesit e quajnë këtë spirale në rënie në autoritet të udhëhequr nga njerëzit e fortë si “dilema e diktatorit”.

“Sa më represiv të bëhet një vend, aq më pak paranojak bëhet një lider, sepse ju keni më pak kuptim të asaj që po ndodh në shoqëri. Ju keni më pak siguri se ajo që ju thuhet është vërteta. Duket sikur jemi në një nivel të caktuar të ri paranojë.” tha Kendall-Taylor.
Duke pasur parasysh implikimet për botën, komuniteti i inteligjencës amerikane ka ekipe njerëzish, duke përfshirë mjekë dhe psikologë fizikë që janë në Qendrën e fshehtë të Analizës Mjekësore dhe Psikologjike të CIA-s, të analizuar ndaj shëndetit dhe mendor të liderëve autoritarë, përfshijnë Putinin. Ata përdorin një sërë metodash, duke përfshirë në fjalime dhe gjuhës së trupit, për të ndryshuar ndryshimet delikate. “Megjithëse shkenca e përshtypjeve indirekte është e re, … në këtë përfundim, duket se është e vërtetë [që] sjell një person në të kaluarën është një informacion më i besueshëm se si do të sillen në të ardhmen sesa ajo që ata thonë se do të bëjnë në të ardhmen”, shkroi Charles Morgan, një psikiatër mjeko-ligjor që ka punuar më parë për CIA, në një email për Foreign Policy.
Ka edhe metoda më të përdorura. “Është një raportim nga amerikanët dhe zyrtarët që e takojnë atë,” John Sipher, një ish-anëtar i shërbimit të Klandestin të CIA-s që shërben në Rusi. Por marrja e informacionit nga rrethi i brendshëm i një lideri në vende si Rusia dhe Kina, të cilat konsiderohen si “shënjestra e kushteve” nga agjencitë e inteligjencës, mund të jetë vepra e ndërlikuar. “Burimet nuk rriten në pemë dhe është çështje që është problem në një vend të tillë,” tha Sipher.
Ne të gjithë kemi mbetur të derdhemi mbi fjalimet dhe veprimet e Putinit ndërsa bota pret të shohë se cila mund të jetë lëvizja e tij e dytë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *