Categories
Uncategorized

Zelenskyy komunikon me Biden! Merr lajmin e mirë nga presidenti i SHBA

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky foli edhe një herë me homologun e tij amerikan Joe Biden për mbështetjen financiare të Uashingtonit për Kievin dhe sanksionet kundër Moskës.

“Në kuadër të dialogut në vazhdim, pata një takim të ri me Presidentin e Shteteve të Bashkuara. “Axhenda përfshinte çështjet e sigurisë, mbështetjen financiare për Ukrainën dhe vazhdimin e sanksioneve kundër Rusisë ”, tha Zelensky përmes Twitter.

Shtëpia e Bardhë konfirmoi bisedën, duke shpjeguar se ajo u zhvillua të shtunën, më 6 mars dhe zgjati rreth 30 minuta. Republikanët dhe senatorët dhe ligjvënësit demokratë morën pjesë në bisedën me video me Zelensky.

“Ne jemi të bashkuar në mbështetjen tonë për Ukrainën,” tha senatori republikan Steve Danes, duke folur në Fox News. “Ne duhet ta miratojmë këtë ndihmë prej 10 miliardë dollarësh, e cila do të jetë pjesërisht humanitare, pjesërisht ushtarake”, shtoi ai.

Ajo u parapri nga një kërkesë e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky drejtuar senatorëve amerikanë për të dërguar avionë luftarakë të prodhimit rus në vendin e tij nga vendet e Evropës Lindore.

“Këta avionë janë shumë të nevojshëm. “Dhe unë do të bëj gjithçka që mundem për të ndihmuar qeverinë të lehtësojë transferimin e tyre,” tha Chuck Sumer në një deklaratë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *