Categories
Uncategorized

Qëllohet për vdekje kryebashkiaku ukrainas pranë Kievit

Trupat ruse kanë qëlluar dhe vrarë kryebashkiakun e Hostomel, sipas zyrtarëve ukrainas.

Qyteti është afër kryeqytetit ukrainas Kiev dhe është shtëpia e fushës ajrore Hostomel, një pikë kyçe strategjike në qendër të luftimeve midis forcave ruse dhe ukrainase.

Këshilli i qytetit tha se Yuri Prylypko vdiq ndërsa shpërndante bukë dhe ilaçe për ata që kishin nevojë për ndihmë në zonën e rrethuar.

Ai u vra së bashku me dy të tjerë, Ruslan Karpenkom dhe Ivan Zore.

Një deklaratë nga këshilli i Hostomel tha se ai “vdiq si hero”, duke shtuar se është e pamundur që një funeral të mbahet menjëherë për shkak të luftës.

Albeu.com ju sjell zhvillimet më të fundit në ditën e 12 të pushtimit:

-Në periferi të Kievit, në periferi të Irpin, ka pasur bombardime të vazhdueshme ruse, por autoritetet thonë se 2,000 njerëz kanë arritur të largohen përmes një ure të improvizuar.

-Ndërkohë në jug, qyteti i Mykolaiv është vënë nën sulm. Ukraina thotë se artileria goditi zonat e banuara gjatë natës në qytet, i cili ndodhet midis Krimesë së aneksuar nga Rusia dhe qytetit port jugor të Odesës.

-Dhjetëra mijëra civilë mbeten të bllokuar në qytetin e madh port të Mariupolit pa energji elektrike dhe me ushqim dhe ujë në mungesë. Një familje që u arratis i tha agjencisë së lajmeve AFP se kishin parë “trupa kudo”.

-Kontrolli i Mariupolit do t’i jepte Rusisë një korridor tokësor midis Krimesë dhe rajoneve të Luhanskut dhe Donetskut të mbështetur nga Rusia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *