Categories
Uncategorized

Situata në PD, flet Agron Kapllanaj: Një komision bashkë me foltoren, pa Bashën dhe Berishën

Vijojnë diskutimet në kolegjin e kryetarëve, lidhur me situatën e krijuar në Partinë Demokratike, kryetari i caktuar i PD Fier, Agron Kapllanaj, është pro idesë së bashkimit të demokratëve, por duke theksuar edhe një herë se ky bashkim duhet të ndodhë pa Bashën dhe pa Berishën.

Ai është shprehur për një strukturë të përbashkët me foltoren, që do të drejtojë partinë deri në procesin e ardhshëm zgjedhor.

Fjala e Kapllanaj:

Kapllanaj: “Krijojme nje komision te perbashket per te bashkuar demokratet. Nese foltorja nuk pranon, komisioni drejton PD deri ne zgjedhje. Vendimi i 9 shtatorit per Berishen nuk ndryshon. Ne duhet te gjejme nje mekanizem per t’u bashkuar. Propozimet qe ne bejme me ju i diskutojme, por keni pare qe nga ana tjeter te thote dikush keto qe po ju kerkojme ne ju? Jo nuk ka, se kane frike te flasin kundër Sali Berishes. Vendimi i 9 shtatorit per Sali Berishen nuk mund te ndryshojë. Zgjidhja: rruga më e thjeshtë është të hapim garë ne PD. Të lëmë datën e zgjedhjeve dhe të hyjmë në zgjedhje. A na bën mirë kjo? Mendoj se jo. A i bashkon demokratet jo, ndoshta do i dëmtoje me shume, do cahet me shume. Mund të ngremë një komision me 10 veta, dhe ne bëjmë një veprim për të bashkuar demokratët 5 anëtarë nga PD dhe i lëmë afat foltores të sjellë 5 vetat e vet. Natyrisht pa Berishen dhe Bashen. Nese nuk vijnë kjo strukturë të drejtojë PD për një periudhë kohe deri në procesin e ardhshem zgjedhor“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *