Categories
Uncategorized

Donald Trump jep alarmin: Gati të plasë Lufta e Tretë Botërore, gjërat do të shkojnë edhe më keq në luftën Ukrainë-Rusi

“Putini është i vendosur, ekziston rreziku i një Lufte të Tretë Botërore”. Donald Trump nuk e ka zyrtarizuar ende kandidaturën e tij, por u ka premtuar mbështetësve të tij, të mbledhur në Firence të Karolinës së Jugut, se republikanët do të rifitojnë Kongresin, Dhomën, Senatin dhe në vitin 2024, vit presidencial, “Shtëpinë e Bardhë të bukur”. Por ndërkohë për Ukrainën, ai ngjalli skenarë shqetësues: “Nuk më pëlqen të përhap frikë, por ky konflikt mund të na çojë në Luftën e Tretë Botërore”. Manjati tha se SHBA duhet ta kuptojë presidentin rus Vladimir Putinse do të përballet me “pasoja të rënda” nëse nuk ndalon sulmin ndaj Ukrainës. “Unë – shtoi ai – jam i vetmi president në katër dekada që nuk i kam lejuar Shtetet e Bashkuara të hyjnë në një konflikt. Me mua Amerika respektohej , me Joe Biden nuk frikësohet dhe nuk respektohet”. Sipas Trump, “gjërat do të shkojnë nga e keqja në më keq”, sepse “ne nuk kemi njeri që mund të flasë me të. Ti kishe dikë në mua që mund të fliste me ne: askush nuk ishte më i vështirë se unë me Rusinë”. “Kjo nuk duhet të kishte ndodhur kurrë”, vazhdon me turp ish-presidenti amerikan. Nëse Putini do të kishte respekt për presidentin tonë, nuk do të kishte ndodhur kurrë”. Në fund, ish-presidenti foli për më pak se një orë, duke u dukur më pak i frymëzuar se mitingjet e mëparshme në Teksas dhe Arizona, dy ndalesat e tjera në këtë turne të vitit 2022. Por ai dërgoi disa mesazhe të forta. Me atë referencë për “Shtëpinë e Bardhë të bukur” ishte pak sikur manjati të kishte kandiduar për postin, por ai ndoshta do ta bëjë këtë pas rezultatit të zgjedhjeve të nëntorit , kur do të dijë se mund të llogarisë në një Kongres në duart e Republikanët, të dhënë për të favorizuar të mëdhenj, si në Dhomën e Përfaqësuesve ashtu edhe në Senat, nga sondazhet e shumta, përfshirë ato të përgatitura nga progresistët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *