Categories
Uncategorized

E fundit: Rusia s’po e përballon Ukrainën, i kërkon Kinës pajisje ushtarake

Shtëpia e Bardhë ka frikë se kjo lëvizje është shenjë e lidhjeve gjithnjë e më të ngushta midis Pekinit dhe Moskës.

Rusia i ka kërkuar Kinës pajisje ushtarake për të mbështetur pushtimin e saj në Ukrainë, sipas zyrtarëve amerikanë, duke shkaktuar shqetësim në Shtëpinë e Bardhë se Pekini mund të minojë përpjekjet perëndimore për të ndihmuar forcat ukrainase të mbrojnë vendin e tyre.

Zyrtarët amerikanë i thanë Financial Times se Rusia kishte kërkuar pajisje ushtarake dhe ndihmë të tjera që nga fillimi i pushtimit. Ata nuk pranuan të jepnin detaje rreth materialit që kishte kërkuar Rusia.

Një tjetër person i njohur me situatën tha se SHBA po përgatitej të paralajmëronte aleatët për situatën mes disa indikacioneve se Kina mund të përgatitet për të ndihmuar Rusinë. Zyrtarë të tjerë amerikanë kanë thënë gjithashtu se kishte shenja se Rusisë po i mbarojnë disa lloje armatimi ndërsa lufta në Ukrainë po i afrohet javës së tretë.

Shtëpia e Bardhë nuk komentoi. Ambasada kineze në Uashington nuk iu përgjigj një kërkese për një koment, raporton FT, shkruan Gazeta Express.

Zbulimi vjen ndërsa Jake Sullivan, këshilltari i sigurisë kombëtare i SHBA-së, shkon në Romë për bisedime të hënën me Yang Jiechi, zyrtari më i lartë i politikës së jashtme të Kinës. Njerëzit e njohur me situatën thanë se Sullivan do të paralajmëronte ashpër Kinën se çdo përpjekje për të ndihmuar Rusinë të ndjekë penalisht pushtimin ose të shmangë sanksionet perëndimore do të kishte pasoja.

Përpara se të largohej nga Uashingtoni të dielën, Sullivan paralajmëroi Kinën që të mos përpiqet të “shpëtojë” Rusinë duke ndihmuar Moskën të anashkalojë sanksionet që SHBA dhe aleatët e saj kanë vendosur ndaj Putinit dhe regjimit të tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *