Categories
Uncategorized

Kthesa drastike e motit! “Topi” i akullt i dëborës godet Ballkanin, kalon në këtë shtet/ Ja ç’pritet të ndodhë në orët e ardhshme

Sipas Sakis Arnaoutoglou, në orët e ardhshme reshjet e shiut që ndodhin në veri të vendit pritet të kthehen në reshje bore gjatë natës.

Të premten rënia e temperaturës do të jetë e dukshme, ndërsa reshje të përkohshme bore priten në vendin qendror dhe verior por edhe në malet e Peloponezit verior. Dukuritë në pjesën qendrore dhe veriore të vendit pritet të ndodhin edhe në lartësi të ulëta (300-500 metra).

Në kontinentin lindor do të ketë vranësira dhe ka mundësi që të rifillojnë reshjet lokale të borës. Era do të fryjë nga veriu me intensitet 6 deri në 8 bafore që do të bëjë të ftohtin veçanërisht të ashpër për sezonin që po kalojmë.

Të shtunën (19/3) pritet të krijohet një mot i paqëndrueshëm dimëror që do të krijohet për shkak të një “topi” të ftohtë ajri që do të kalojë në vend.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *