Categories
Uncategorized

Humbje e madhe/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar, i shpallur nderi i kombit (Emri+Foto)

Piktori Sali Shijaku është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare. Lajmin e ka bërë me dije djali i tij Orges Shijaku përmes një postimi në Facebook.

I shpallur nderi i kombit ai e filloi krijimtarinë artistike në fillimin e viteve ‘60. Shijaku bënte pjesë në grupin e artistëve shqiptarë, që trajtuan tablonë kompozicionale, kryesisht me temë nga lufta, nga historia, nga legjendat, por edhe nga aktualiteti i kohës.

Veprat e tij janë pjesë e koleksioneve të koleksionistëve brenda dhe jashtë Shqipërisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *