Categories
Uncategorized

Publikohen pamjet e intervistës së Saimir Tahirit, mediat italiane dokumentar kushtuar ish-ministrit të Brendshëm: Kush ja vuri bombat

Një dokumentar kushtuar ish-ministrit të Brendshëm, Samir Tahiri.

Ish-ministri që tashmë ndodhet pas hekurave nën akuzën e shpërdorimit të detyrës, është bërë protagonist në një dokumentar italian, të quajtur ‘I Narcos Albanesi’ që do të publikohet mbrëmjen e sotme në Canale 9, ndërsa dje është publikuar vetëm një trajer.

Në këtë dokumentar jepen rrëfime të Tahirit pak para se të dënohej me 3 vite e 4 muaj burg gjatë një bashkëbisedimi në një bar të Tiranës, ku ai mohonte akuzat për lidhjen e tij me trafikun e dr gës.

ARTIKULLI I PLOTE

Nëse do të isha i korruptuar? Unë nuk kam ardhur në Itali për të kërkuar nga Guardia di Finanza të dyfishojë mbikalimet për të monitoruar territorin. I kërkova të gjitha vendeve evropiane të na ndihmojnë të luftojmë trafikun e dr gës”, tha ish-ministri i Brendshëm shqiptar Saimir Tahiri pak ditë para arrestimit.
Ai flet ekskluzivisht në investigimin ‘The Albanian Narcos’ që do të transmetohet të shtunën e 24 shtatorit në Nine, në orën 21:25, me historinë e Nello Trocchia-s. “Më vunë bombat dhe një gjë e tillë nuk ka ndodhur kurrë në Shqipëri, marihuana nuk është histori kriminelësh, por varfërie”, thotë Tahiri në dokumentarin e firmosur nga Carmen Vogani, Lorenzo Giroffi (regjisor) dhe Marco Carta.

MAFIA SHQIPTARE

Ish-ministri, tashmë në burg, flet për pagat që trafikantët e dr gës u garantojnë fermerëve, 5000 euro në vit vetëm për të rritur marijuanën në fushat e shndërruara në plantacione, para që në Shqipëri përfaqësojnë një shumë të madhe. Kështu trafikantët arritën të rrisin prodhimin dhe të bëhen në këtë sektor ndër eksportuesit e parë në arenën kriminale ndërkombëtare.

Mafia shqiptare e filloi ngritjen e saj të pandalshme në vitet nëntëdhjetë me sulme ndaj sendeve me vlerë, vjedhje në apartamente, grabitje në vilë derisa u bë një trafikant qeniesh njerëzore dhe menaxhoi biznesin e madh të prostitucionit.

Njëra prej viktimave flet në dokumentar dhe tregon dhunën, abuzimin, vr sjen e familjarëve për shkak të guximit të denoncimit. Origjina e malas shqiptare është si mbështetje për organizatat kriminale italiane që kanë përdorur fuqinë punëtore shqiptare për të drejtuar furgona, për kontrabandë deri në marrëveshjet e trafikut të dr gës.

Që nga vitet nëntëdhjetë, mafia e Foggia-s ka biseduar me atë shqiptare dhe përdor tarifat e përballueshme që ofrohen për transportin e dr gës, por edhe për të vr rë rivalët. “Nëse bën një punë normale duke punuar shumë mund të fitosh deri në 300 euro në muaj, por duke qenë kriminel mund të fitosh të njëjtën shumë në një minutë. Ja pse shumë të rinj tërhiqen nga kjo jetë, jeta e kësaj bote, gjithmonë paraja dhe pushteti”, thotë një ish-trafikant dr ge.

Trafikantët shqiptarë të d gës janë të armatosur deri në dhëmbë dhe të pamëshirshëm me këdo që përpiqet t’i ndalojë, prej vitesh janë konsideruar si kriminelë të dorës së dytë, por përmes lidhjes së përkatësisë dhe besnikërisë kanë arritur të rekrutojnë një ushtri besnikësh.

Besnik që merren me menaxhimin, ruajtjen dhe kontrollin e porteve në të gjithë Evropën ku kalon ari i shekullit: kokaina. Mafia shqiptare ka çifligjin në Shqipëri, qendrën e pushtetit, por tashmë ka sjellë luftën për d gën në Ekuador. Trafikantët shqiptarë të dr gës bëjnë biznes në Evropë, kanë pothuajse monopolin e trafikut të marijuanës, janë ngjitur në piramidën kriminale me prita dhe duke mbjellë terror.

Çfarë ndodh në Ekuador? Në hetim, falë kontributit të gazetarëve vendas, është rindërtuar beteja e bandave që po zhvillohet në anën tjetër të botës ku presidenti Guillermo Lasso ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për të ndaluar kaosin dhe frikën që mbretëron në atë territor. “Shteti ynë, rrugët e vendit tonë kanë vetëm një armik: trafikun e dr ës, më shumë se 70 për qind e vdekjeve të dhunshme në vendin tonë janë të lidhura me biznesin e madh të trafikut të dr gës”, thotë Lasso.

Amerika e Jugut ka qenë gjithmonë një parajsë e kontrabandistëve, shqiptarët janë hedhur në sherr për më shumë se një dekadë, por një krizë si kjo nuk është parë kurrë më parë. Në Ekuador, ka pasur rreth 1900 vr sje në vitin 2021, 328 në tre muajt e parë të 2022.

“Këtu po ndodh gjithçka, më parë ka pasur rreziqe si vjedhje, grabitje, por jo deri këtu. Ka prita, vr sje, ka njerëz që nuk bredhin më rrugëve me fëmijë se kanë frikë nga plumbat e rastësishëm”, thotë një qytetar.

PËRGJIMET E ‘BOSSAVE
‘I narcos albanesi’ është i pari nga katër dokumentarët e ‘Lidhjes së Mafias’, seriali i prodhuar nga Videa Next Station, që do të transmetohet çdo të shtunë në mbrëmje, një projekt i lindur nga një ide e Trocchia-s dhe Voganit. Përgjimet ekskluzive mes bosëve shqiptarë dhe të Barit do të transmetohen krahas marrjes në pyetje origjinale të të penduarit të parë dhe dëshmive të papublikuara të operatorëve portualë, familjeve të viktimave dhe trafikantëve të d gës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *