Categories
Uncategorized

Exit Poll nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja: Fitorja e saj do të alarmojë pjesën më të madhe të Europës

Mediat e huaja kanë lajm kryesor fitoren e qendrës së djathtë në Itali, duke vënë theksin te fakti që ekstremisja Georgia Meloni do të jetë kryeministrja e parë grua në vend.

BBC, Reuters dhe Guardian i referohen një exit poll të RAI-t, por shprehen se ka raste që exit poll në vend të kenë dale të gabuara.

BBC

Liderja e ekstremit të djathtë Giorgia Meloni ka fituar zgjedhjet e Italisë, sipas sondazheve të daljes, dhe është në rrugën e duhur për t’u bërë kryeministrja e parë femër në vend.

Nëse ato konfirmohen, zonja Meloni do të synojë të formojë qeverinë më të djathtë të Italisë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Një Itali e udhëhequr nga Meloni do të alarmojë pjesën më të madhe të Evropës me Rusinë në luftë në Ukrainë.

Ajo parashikohet të fitojë midis 22-26% të votave, thotë një sondazh i Rai, përpara rivalit të saj më të afërt Enrico Letta nga qendra e majtë.

Disa sondazhe exit të sapo publikuara i dhanë aleancës së saj të djathtë një epërsi komanduese, me 41-45% të votave.

Reuters

Një aleancë e krahut të djathtë e udhëhequr nga partia Vëllezërit e Italisë së Giorgia Melonit duket se do të fitojë një shumicë të qartë në parlamentin e ardhshëm, thanë sondazhet e daljes të dielën pasi votimi përfundoi në zgjedhjet kombëtare italiane.

Një sondazh për transmetuesin shtetëror RAI tha se blloku i partive konservatore, që përfshin gjithashtu Ligën e Matteo Salvinit dhe partinë Forza Italia të Silvio Berlusconit, fitoi midis 41 dhe 45%, mjaftueshëm për të garantuar kontrollin e të dy dhomave të parlamentit.

Ligji zgjedhor i Italisë favorizon grupet që arrijnë të krijojnë pakte para votimit, duke u dhënë atyre një numër më të madh mandatesh në krahasim me numrin e votave të tyre.

Rezultatet e plota priten të hënën herët.

Nëse konfirmohet, rezultati do të mbyllte një rritje të jashtëzakonshme për Melonin, partia e të cilit fitoi vetëm 4% të votave në zgjedhjet e fundit kombëtare në 2018, por këtë herë parashikohej të dilte si grupi më i madh i Italisë me 22.5-26.5%.

The Guardian

Fitore e qartë për koalicionin e djathtë, tregojnë exit poll

Në rregull, sondazhi i parë i exit poll është një lajm i mirë për Giorgia Meloni dhe Vëllezërit e ekstremit të djathtë të Italisë.

Sipas sondazhit të Consorzio Opinio Italia për Rai, koalicioni i djathtë ka fituar 41-45% të votave dhe aleanca e majtë 25-29%. Kjo do t’i jepte të djathtës një shumicë në të dyja dhomat.

Në këtë pikë duhet të bëjmë paralajmërimin tonë të rregullt: exit poll-et italiane kanë një histori shumë të kontrolluar dhe ndonjëherë janë të gabuara. Ia vlen të presësh që të vijnë projeksionet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *