Categories
Uncategorized

Nis plani amerikan për të rrëzuar Edi Ramën nga pushteti, mediat greke zbardhin përplasjet e forta të kryeministrit shqiptar me Perëndimin, ja faktet që do e fundosin

Afrimiteti me presidentin e Turqisë, Rexhep Erdogan, bindja ndaj këtij të fundit për të mbyllur shkollat e Gylenit në Shqipëri, sulmet dhe kunjat e vazhdueshme ndaj ambadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim, të cilin madje e ka krahasuar me Sekretaret e Partisë së Punës së Shqipërisë, apo injorimi i raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit për Shqipërinë apo akuzat ndaj Bashkimit Europian, duket se do të rrëzojnë nga froni i Kryeministrit, kryeministrin Ed Rama. Alarmin e ka dhen dje media e njohur greke, “Kathimerini” përmes një editoriali të titulluar: “Kërcimi i çuditshëm ballkanik i Erdoganit dhe Ramës”. Gazeta “SOT”, herë pas here e ka raportuar se raportet e kryeministrit shqiptar me boshtin SHBA-BE janë krisur, ndërkohë që një alarm të kësaj natyre e kanë zbuluar dje edhe mediat greke, sikundër është “Kathimerini”, e cila madje shkon deri atje sa paralajmëron rrëzimin e Edi Ramës nga pushteti. Shkak sipas medias helene, është afrimi i Ramës me Turqinë e Erdogan dhe orientimi i tij nga Lindja. Sipas shkrimit në fjalë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës po bashkëpunojnë nga halli” me kryeministrin socialisti Rama, deri sa të gjendet një zëvendësues i besueshme dhe i denjë i tij. Po ashtu, media “Kathimerini”, e cilëson Ramën një politikan të frustruar, ndërsa gazetari që ka bërë editorialin shkon deri atje sa e cilëson kryeministrin shqiptar si satelit të Erdogan dhe ndërkohë paralajmëron kapitullimin e tij politik.

Ja shkrimi i plotë i medias greke për Ramën

Gazeta dhe media e njohur “Kathimerini” shkruan se: “Disa ditë pasi dy shkolla në Tiranë u mbyllën me urdhër të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan – sipas mediave turke – sepse ato ishin, me sa duket, “qendra terroriste” të drejtuara nga kleriku i mërguar Fethullah Gulen, kryeministri shqiptar Edi Rama udhëtoi për në. Ankaraja do të takohet me liderin islamik. Shqiptarët mësuan për udhëtimin nga një fotografi që ai postoi në rrjetet sociale ku shfaqet me Erdoganin, pa dhënë komente të tjera. Nuk është për t’u habitur, pra, që spekulimet rreth qëllimit të vizitës së tij u përhapën në sferën publike. Zgjidhja e misterit erdhi vetëm pak ditë më vonë, në Strasburg. Duke folur në Asamblenë e Këshillit të Evropës, Rama i këndoi me aq pasion lëvdatat e Erdoganit, sa shkaktoi reagime. Frustrimi u përhap kur ai u sulmua – në një mënyrë të mirënjohur në Kuvendin e Shqipërisë, me sarkazëm – kundër përfaqësueses së së Majtës së Bashkuar Evropiane, deputetes greke Nina Kasimati, e cila e kritikoi atë për rehati me Turqinë. Si rezultat, krerët e grupeve politike në këshill anuluan një darkë që kishin organizuar për nder të tij. Rama zgjodhi atë forum për të lavdëruar “vëllain e tij të madh” dhe aleatin e tij strategjik në sytë e evropianëve, të cilët gjithashtu janë vënë në shënjestër të kërcënimeve të Erdoganit. Ka diçka kontradiktore dhe të pashpjegueshme në aspektin politik në këtë “romancë” mes kryeministrit shqiptar dhe presidentit turk: Sepse ashtu si Rama kërkon ta bashkojë vendin e tij më fort me axhendën islamike të Erdoganit, njerëzit në Shqipëri i kanë sytë e kthyer fort nga Perëndimi dhe mënyra e tij e jetesës. Populli shqiptar dhe në veçanti të rinjtë po largohen nga vendi me tufa dhe jo sepse po kërkojnë “parajsën” e Erdoganit, siç përshëndetet nga Rama. Eksodi është bërë aq i mprehtë në fakt, sa ambasadori britanik në Tiranë i bëri thirrje të rinjve shqiptarë që të mos braktisin vendin e tyre. Dhe nëse, siç pretendon Rama, interesat e Shqipërisë qëndrojnë në anën tjetër të Egjeut, atëherë pse vendi dëshiron të jetë pjesë e NATO-s dhe Bashkimit Evropian? A mund të jetë, në vend të kësaj – siç thuhet hapur në Shqipëri dhe pëshpëritet në sallat e diplomacisë evropiane – që janë interesat personale të Ramës që po e çojnë në këtë valle të çuditshme ballkanike me Erdoganin? Dhe a do të pranojnë evropianët një Shqipëri satelit turk në Adriatik dhe Mesdheun qendror? Padyshim që jo, por në mungesë të një alternative të qëndrueshme, ata janë të detyruar të fusin të gjitha vezët në shportën e Ramës. Shtetet e Bashkuara, megjithatë, thuhet se po “bëjnë pazar”, përfundon Tzimas, duke lënë të kuptohet se Edi Rama aktualisht është vetëm një aktor koniunktural në lojë dhe se ndërkombëtarët thjesht po presin për ta hequr”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *