Categories
Uncategorized

Ja kush janë kandidatët për të marrë drejtimin e NATO, a është Edi Rama pjesë e garës për të zëvendësuar Jens Stoltenberg?

Në media ka patur shumë raportime se kryeministri Edi Rama po synon të zgjidhet sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, një prej posteve më të rëndësishme në rang ndërkombëtar, pasi flitet për organizatën më të madhe dhe më të fortë ushtarake në botë. Kanë mbetur më pak se një vit deri në zgjedhjen e pasuesit të ish-kryeministrit norvegjez Jens Stoltenberg, mandati i të cilit u zgjat me një vit pas fillimit të luftës në Ukrainë. Por mesa duket emri i kryeministrit Rama është “djegur”. Në mediat italiane janë zbuluar kandidaturat e mundshme që do të zëvendësojnë Stoltenberg dhe emri i kreut të qeverisë shqiptare nuk figuron. Para luftës, mendohej se Italia dhe Mbretëria e Bashkuar do të konkurronin për udhëheqjen e NATO-s për mandatin e destinuar të merrte formë nga viti 2024. Megjithatë, tani Uashingtoni duket i interesuar t’i japë dritën jeshile një figure nga kontrolli i pasigurt i vende anti-ruse, në të cilat, megjithatë, do të ishte e mundur të tërhiqej, për herë të parë, një figurë politike autoritative femërore për t’i dhënë NATO-s Sekretaren e saj të parë të Përgjithshme femër në mbi shtatëdhjetë vjet histori.

Një grua anti-ruse nga Evropa Lindore në krye të NATO

Lufta në Ukrainë duket se ka reduktuar shanset e një prej favoritëve të vitit 2021, ish-presidentes kroate Kolinda Grabar-Kitarovi?. Për një kohë të gjatë në krye të Bashkimit Demokratik Kroat, formacionit katolik dhe konservator, kreu i shtetit nga 2015 deri në 2020, Grabar-Kitarovi?ajo ka qenë prej kohësh e papranueshme si kandidatja kryesore femër për në NATO, pasi më parë ka qenë një diplomate e cila ka mbajtur edhe postin e Ministres së Evropës dhe atë të Ministres së Jashtme të Kroacisë. Ajo luajti një rol të rëndësishëm në aplikimet e vendit për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe NATO. Duke marrë parasysh këtë rol fizik, mbeten kandidatë të tjerë të rëndësishëm.

“Zonja e hekurt” në krye të NATO

Dalia Grybauskait? e Lituanisë është një prej tyre: Presidente e Lituanisë nga viti 2009 deri në 2019, ajo njihet si “Zonja e Hekurt e Baltikut për qëndrimin e saj të ashpër ndaj Rusisë dhe mund të përfitojë nga instinkti i fortë i Vilnius për t’iu përgjigjur çdo konflikti për Vladimir Putin. Ish-presidentja e Estonisë Kersti Kaljulaid u dha në vitin 2021 mes kandidatëve të tjerë, por tani të gjithë në vend mendojnë se gruaja e fortë për NATO-n mund të jetë kryeministrja Kaja Kallas. Eksponent i Partisë Reformiste Estoneze me një orientim centrist dhe liberal, Kallas ka udhëhequr vendin që nga janari 2021 dhe për Edward Lucas, anëtar i lartë jorezident në Qendrën për Analizën e Politikave Evropiane, kryeministri 45-vjeçar i Estonisë do të madje të tregohet si i preferuari absolut.

Kandidatura nga Rumania Presidenti rumun Klaus Iohannis

Kreu i shtetit të Bukureshtit, ura e marrëdhënieve gjithnjë e më të forta mes vendit dhe NATO-s, së fundmi ka bërë të ditur se do ta pranonte me kënaqësi këtë post, edhe nëse numri dy aktual i NATO-s, Mircea Geoana , qoftë rumun, mund të ndoshta zvogëlojnë shanset. Nëse Geoana nuk largohet nga tani deri në vitin 2023, ka shumë pak gjasa që NATO të lejojë që dy figurat e saj më të rëndësishme të ndajnë të njëjtën kombësi. Pjesa tjetër e konkurrencës duket shumë prapa. Sugjerime të tilla si ato të Federica Mogherinit dhe Theresa May duket se janë zbehur për shkak të pakësimit të miratimit të SHBA; Chrystia Freeland u lançua nga kanadezja Hill Times, e cila shkroi se zëvendëskryeministri i Justin Trudeau duhet të jetë Sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, i pari i përgjithshëm në Otava, për shkak të lidhjeve të tij politike me Evropën Lindore dhe prejardhjes së tij. Dhe kandidatura e ish-kryeministres belge, Sophie Wilmes duket e padiskutueshme.

Mario Draghi, kandidatura më e fortë për kreun e NATO

Diçka tjetër përveç nostalgjisë duket se presidenti francez Emmanuel Macron kishte një temë tjetër diskutimi me kryeministrin në detyrë të Italisë, Mario Draghi, para se “super Mario” i skenës ekonomike dhe politike evropiane t’i dorëzojë stafetën, Giorgia Meloni. Raportet e gazetës La Repubblica, kanë zbuluar se gjatë “takimit privat” dy-orësh të Mario Draghit me presidentin francez në Paris, thuhet se u diskutua zhvillimi i pushtimit rus të Ukrainës, Samiti i ditëve të ardhshme dhe zhvillimet aktuale politike dhe ekonomike në BE. Po ashtu, Macron “hodhi” në tryezë idenë që Mario Draghi të pasonte Jens Stoltenberg si Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, qershorin e ardhshëm. Duke pasur parasysh respektin e madh të ndërsjellë, por edhe njohjen e thellë të Mario Draghit për sfidat dhe perspektivat e Mesdheut Lindor, një qëndrim i mundshëm i ish-bankierit në Aleancën e Atlantikut të Veriut, do t’i shtonte një tjetër dinamikë dhe prestigj rolit. Presidenti francez, në fund të fundit, asnjëherë nuk e ka fshehur nivelin e lartë të bashkëpunimit me Mario Draghin, për të cilin është shprehur shumë herë publikisht, së fundmi në Samitin e Pragës javën e kaluar, se është ideal në marrëdhëniet ndërkombëtare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *